Gerekli Malzemeler:

250 gr. kuru incir.
5 su bardağı (1 litre) süt.

 

 

 

 

 

İncir Uyutması tarifi:

İncir Uyutması

İnciri üstünü kapatacak kadar suyun içinde 10 dakika bekletip yıkayın. Suyunu süzün ve sert sap kısımlarını küçücük keserek atın. Minik minik şekilde doğrayın. Geniş bir tepsi içine koyun. Tahta kaşığın tersi ile bastırarak incirleri ezin. Sütü bir tencerede kaynatarak 1 su bardağını incirin üzerine gezdirin. Tahta kaşık vasıtasıyla ezerek tekrar karıştırın. Bu halde sütü bardak bardak incirin üzerine ekleyerek karıştırın. Tepsinin üstünü geniş bir kapak veya başka bir tepsi ile örtün ve bunun da üzerini battaniye veya kaim bir örtü yardımıyla kapatın. Ilık bir yerde 2 saat kadar mayalanmaya bırakıldıktan sonra incir uyutması tatlısı servis edilebilir.

NOT: Ramazan ayı için çok uygun, son derece hafif bir sütlü tatlı tarifidir. Daha tatlı olmasını arzu ederseniz eğer içine 1 çay bardağı toz şeker ilave edebilirsiniz. Ezilmiş incir, sütü mayalandırarak kıvamını koyulaştırır. Uyuşturma veya uyutma da denen mayalanmanın başarılı olabilmesi için sütün üzeri örtülür. (yoğurt mayalarken yapıldığı gibi)

FavoriteLoadingFavorilerime Ekle

Diğer Konularımız

Add a Facebook Comment

İncir Uyutması için 2 Yorum yapıldı

  1. BEN BU TATLI TARİFLERİN HEPSİNİ ALDIM VE DENEDİM VE ÇOK GÜZEL OLDU BENCE DENEMEYE DEĞER TATLI TARİFLERİ DENİYENLERE AFİYET OLSUN……

  2. Tatlı tariflerimi hep buradan alıyorum. Hepsi çok güzel, teşekkürler.
İncir Uyutması için Yorum Yapın