Gerekli Malzemeler:

750 gram buğday.
1 çay fincanı kadar nohut.
1 çay fincanı kadar kuru fasulye.
5 çay fincanı toz şeker.
1 çay fincanı süt.
1 çorba kaşığı pirinç.
1 adet portakal.
1 adet limon.
2 adet elma.
Kuru üzüm.
Kayısı.

Üzeri için:

Kuru kayısı, fındık, ceviz, incir, nar, kuşüzümü, dolmalık fıstık, nar, gülsuyu, tarçın.

Aşure Tatlısı

Aşure Tarifi:

Geleneksel tatlılarımızdan Aşure tatlısı için bir önceki akşamdan ön hazırlık yaparak fasulye ve nohutu ayrı ayrı ılık suya alalım  ve bir gece bekletelim. Buğday içinde aynı işlemi yapalım. Ancak tek fark olarak buğdayın suyu sıcak olmalı ve bir taşım kaynatıp öyle beklemeye almalıyız.
Sabah olduğunda buğdayın altını tekrar yakalım ve pişmeye bırakalım. Nohutu ve kuru fasulyemizi haşlamaya alalım. Nohut ve fasulye haşlanınca, buğdayın üzerine alarak beraberce kaynamaya bırakalım. Pirinci az suda haşlayalım ve tencereye ilave edelim.  5-6 dakika daha kaynatıp sonra sırası ile küp şeklinde  doğranmış elmayı, küçük doğranmış kayısıyı, üzümü, limon rendesini ve şekeri ekleyelim iyice karıştırıp kaynamaya bırakalım. Şeker aşureyi sulandıracaktır, eğer kıvamı koyu ise sıcak su ekleyebilirsiniz. En son gülsuyu ve sütü ekleyerek iyice karıştıralım.
Kıvamından eminseniz eğer ocaktan alabilirsiniz. Aşureyi kaselere paylaştıralım ve soğuduktan sonra kuru yemişlerle süslemesini yapalım. Afiyet olsun.

FavoriteLoadingFavorilerime Ekle

Diğer Konularımız

Add a Facebook Comment
Aşure Tarifi için Yorum Yapın